Sektörden Haber Girişi : 26 Ocak 2022 20:37

Araç, ilk test sürüşlerinde kullanıcı ve yolculardan tam not aldı.

Araç, ilk test sürüşlerinde kullanıcı ve yolculardan tam not aldı.

Avrupa pazarında elektrikli araç atağına geçen TEMSA, şehirlerarası taşımacılığının dönüşmesine öncülük etmeye devam ediyor. Son olarak İspanya’nın Murcia şehrinde MD9 electriCITY model elektrikli otobüsünü tanıtan TEMSA, aracı uzun dönem olarak İspanya’nın en büyük operatör şirketi olan ALSA’nın hattına teslim etti.

Murcia şehri Belediye Başkanı, Ulaştırma Daire Başkanı ve Mobility Sistemler Direktörünün de katılımıyla gerçekleştirilen demo sürüşleri, programa katılan büyük operatörlerden tam not aldı.

İSPANYA ELEKTRİKLİ DÖNÜŞÜMÜ ATAĞINDA

Avrupa’da elektrikli araçlar konusunda hızlı bir dönüşüm yaşanırken İspanya da geçtiğimiz yıl elektrikli otomobil üretimi için milyar dolarlık bir yatırım paketi açıklamıştı. Çevreci dönüşümlere öncülük etmesiyle yakın tarihte planlanan büyük elektrik dönüşüm projeleri kapsamında elektrikli otobüs yatırımlarına da hız veren şehir, önceliğini TEMSA’dan yana kullandı. Sıfır emisyonlu şehirlerarası taşımacılığına teşvik edecek bir pilot deneyim oluşturmak amacıyla başlatılan demo programında, çevreci ulaşıma önemli katkılar sunması hedeflenen MD9 electriCITY, bir ay boyunca 14 bin kişinin aktif olduğu yeni Alcantarilla-Murcia hattında hizmet verecek.

SESSİZ VE KONFORLU SÜRÜŞ DENEYİMİYLE DİKKAT ÇEKTİ

Bölgede yapılan test sürüşlerinden başarıyla geçen MD9 electriCITY’nin geri bildirimler sonucu en beğenilen özelliklerinin başında sessiz sürüşü dikkat çekti. Sürücü alanının geniş görüş açısı ve oturma planının kullanışlı olması gibi konuların da ön plana çıktığı demo programında, aracın genel tasarımı ve performansı, sürüş konforu, menzil değerleri, güvenliği, uzun şarj kullanımı ve maliyet avantajları gibi koşulları sunulabiliyor olması büyük beğeni topladı.

Avrupa Birliği normlarına uyumlu ekipmanları, ulaşım sistemine entegre yolcu bilgilendirme ekipmanları ile erişilebilir ve güvenli bir ulaşım çözümü sunan araç, programlanabilir rejenerasyon özelliği ile aynı zamanda, aracın yolculuk esnasında elektrik üreterek batarya kapasitesinden maksimum seviyede faydalanabilmesine olanak tanıyor. Yüksek yolcu kapasitesi ile 30+2 kişiye kadar çıkabilen ve 3 farklı şarj opsiyonu bulunan araç, 2 saatte şarj edilebiliyor. Sıfır karbon emisyonuna sahip 9 metre uzunluğundaki çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı son teknolojinin izlerini taşıyor.

DEMO PROGRAMLARIMIZ TÜM AVRUPA’YA YAYILACAK

Konuya ilişkin açıklamada bulunan TEMSA Satış Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp, “Geçtiğimiz yıl Avrupa ve çevre ülkelerde başlattığımız elektrikli araç seferberliğine bu yıl da hızla devam ediyoruz. Yeşil Mutabakat sonrası ana gündem maddesi olan ‘Akıllı şehirler’ vizyonu çerçevesinde önümüzdeki dönem dönüşümün daha da hız kazanacağını söylemek mümkün. Bu noktada TEMSA olarak buna öncülük ettiğimiz içi çok mutluyuz. Öte yandan Avrupa'nın en büyük ikinci otomotiv üreticisi İspanya’nın toplu taşımasının dönüşümünde pilot rol oynamak da bizim için büyük gurur. Çeşitli noktalarda gerçekleştirdiğimiz test sürüşlerimiz, kullanıcılara birebir deneyim sağlamak ve geri bildirimleri anlık olarak değerlendirmemiz açısından çok önemli. Dolayısıyla 2022’de buna daha çok hız vereceğiz. Programlarımız yakın zamanda tüm Avrupa ülkelerine yayılacak” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.