Denizcilik Haber Girişi : 18 Eylül 2023 00:26

Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, Danimarka'nın 'yeşil metanol'le çalışan ilk konteyner gemisinin denize indirilme törenine katıldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, Danimarka'nın 'yeşil metanol'le çalışan ilk konteyner gemisinin denize indirilme törenine katıldı.

Dünyadaki “yeşil metanol”le çalışan ilk konteyner gemisi dün sabah (14 Eylül) Danimarka‘da, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘in de katıldığı bir törenle denize indirildi.

Adını sahibi olan Danimarkalı şirketten alan Laura Maersk, tamamen yeşil metanolle çalışan ilk konteyner gemisi olacak.

Geminin denize indirilmesi, sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 3’ünü üreten ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmayı ümit eden uluslararası denizcilik endüstrisi için umut verici bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Euronews’in aktardığına göre, Kopenhag’daki törende konuşan von der Leyen, Maersk’i Avrupa Yeşil Anlaşması ve diğer faktörler tarafından sağlanan fırsatı ‘Danimarka’nın ünlü öngörüsüyle’ değerlendirdiği için överek, “Birkaç yıl önce göreve geldiğimde, net sıfır nakliye sektörü fikri bir rüyadan başka bir şey değildi. Bu gemi, şu anda, Avrupa’nın iklim değişikliğiyle mücadeleye öncülük etme kararını temsil ediyor ” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.