Tersaneler/ Gemi İnşa Haber Girişi : 17 Ocak 2024 10:28

BMA Teknoloji ile Sedef Tersanesi, iki "yeşil" konteyner gemisinin elektrik çözümleri için sözleşme imzaladı.

BMA Teknoloji ile Sedef Tersanesi, iki

Son olarak Kongsberg Maritime ile işbirliğine giderek alçak gerilim elektrik ürünlerini Türkiye’de üretmeye başlayan Kocaeli Çayırova merkezli BMA Teknoloji, Sedef Tersanesi ile sözleşme imzaladı.

Sözleşmeye göre BMA Teknoloji Sedef’in A2B-online için inşa ettiği 650’şer TEU’luk çevre dostu iki konteyner gemisinin elektrik çözümlerini sağlayacak.

Elektrikli sürücülerden motorlara, Li-ion pillerden alçak gerilim santralleri, alarm izleme ve kontrol sistemi gibi bileşenleri de dahil olduğu paket her biri 3,2 MW tahrik gücüyle çalışan gemilerin beynini oluşturacak.

Yedi gemiye ulaştık

BMA Teknoloji İş Geliştirme Direktörü Hakkı Yiğit Bayrak, “En ileri elektrik teknolojilerini kullanarak çevresel etkiyi azaltmaya olan bağlılığımızı gösteren bu çalışmanın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu ve benzeri çözümleri uyguladığımız proje sayısı şu anda yedi gemiye ulaştı” dedi.

Sürdürülebilirliğe odaklanan iki yeni konteyner gemisinde beklenen emisyon azaltımı yüzde 95’e ulaşmış durumda. Gemiler 1,5 MWh batarya kapasitesiyle donatılarak liman ve iç su operasyonlarında emisyonsuz çalışabilecek.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.