Tersaneler/ Gemi İnşa Haber Girişi : 03 Şubat 2024 09:53

Çanakkale Gelibolu Tersanesi' nde inşa edilen 60’ıncı gemi olma özelliği taşıyan, genel kargo gemisi denize indirildi.

Çanakkale Gelibolu Tersanesi' nde inşa edilen 60’ıncı gemi olma özelliği taşıyan, genel kargo gemisi denize indirildi.

Gelibolu Tersanesinde 2022 yılı Kasım ayında yapımına başlanan,  ve Aksoy Grubu’nun kendi filosu Ali Rıza Aksoy Denizcilik için inşa edilen 3600 dwt’lik çevre dostu üç kargı gemisinden ilki denize indirildi.

Tersanede düzenlenen törene Kaymakam Bekir Abacı, Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Gelibolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Aksoy, Ali Rıza Aksoy Denizcilik Yönetim Kurlu Başkanı Oya Aksoy, Gelibolu Tersanesi Müdürü İbrahim Özlü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile geminin kısa zamanında inşa edilmesinde emek sarf eden Gelibolu Tersanesi çalışanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Gelibolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Aksoy ile Ali Rıza Aksoy Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Oya Aksoy ve Kaymakam Bekir Arabacı konuşma gerçekleştirdi. Ardından tersanede inşa edilen 60’ıncı olma özelliği taşıyan genel kargo gemisi alkışlar eşliğinde suyla buluştu.

Karbon emisyonu yüzde 10 azalacak

Deniz-nehir operasyonlarına uygun olarak tasarlanan ve yelken rotasına bağlı olarak yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını yılda yaklaşık yüzde 10 azaltacak olan Econowind VentiFoils’i kullanacak olan gemi bu yıl içerisinde teslim edilecek. Uzunluğu 88 metre olan geminin genişliği 13, draftı ise 4.30 metre.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.