Havacılık Haber Girişi : 04 Ocak 2023 12:40

Kuveyt Havayolları'nın iş mülakatında hostes adaylarından iç çamaşırlarına kadar soyunmalarının istendiği iddia edildi.

Kuveyt Havayolları'nın iş mülakatında hostes adaylarından iç çamaşırlarına kadar soyunmalarının istendiği iddia edildi.

İndependent Türkçe'nin İspanya merkezli haber sitesi El Diaro'dan aktardığına göre, habere konuşan ve gerçek kimliklerini paylaşmayan üç kadın, Madrid Havalimanı yakınındaki Meliá Barajas adlı otelde kasımda gerçekleşen işe alım mülakatında yaşadıklarını anlattı.

Havacılık sektöründe personel işe alımı hizmeti veren Meccti ajansının düzenlediği mülakatta, erkek bir yetkilinin önce gözlük takan ve vücudunun görünen kısımlarında yara izi ya da ben olan kişileri elediği bildirildi.

Aday ağlayarak dışarı çıktı

Daha sonra kadın bir yetkilinin, ayrı odaya alınan hostes adaylarından soyunmalarını istediği öne sürüldü. Adı Bianca olarak paylaşılan bir hostes adayı, kendisinden önce odaya giren kişinin ağlayarak dışarı çıktığını iddia etti.

23 yaşındaki kadın, kendisine sıra geldiğinde işe alım görevlisinin önce eteğini kaldırmasını istediğini belirtti. Bianca, görevlinin doğum lekesi, dövme ve yaraları kontrol ettiğini söyledi. Bianca, daha sonra görevlinin üstünü çıkarmasını istediğini ve sadece sutyeniyle kaldığını savundu.

"Hayvanat bahçesinde gibi hissettim"

Mariana da benzer şekilde mülakatta görevlilerin kendisinden soyunmasını istediğini, sutyen ve eteğiyle kontrolden geçtiğini ileri sürdü.

23 yaşındaki hostes adayı, "Hayvanat bahçesinde gibi hissettim. Görevli deftere sürekli not alıyordu" dedi. Maria ise bazı kadınlara kilo vermelerinin, diğerlerinden de kilo almalarının istendiğini öne sürdü.

Para talep edildi iddiası

19 yaşındaki aday, işe alım görevlisinin kendisinden pantolonunu ve bluzunu çıkarmasını istediğini de iddia etti. Ayrıca hostes adayları, seçilmeleri durumunda kendilerinden 1900 euro ön ödeme talep edildiğini de savundu.

Soruşturma başlatıldı
Öte yandan İspanya İş ve Toplumsal Güvenlik İnceleme kurumu, iddialara dair soruşturma başlatıldığını açıkladı. Kuveyt Havayolları ya da Meccti ajansı, Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Telegraph'ın ve El Diaro'nun yorum taleplerine yanıt vermedi.

KAYNAK : AIRPORTHABER

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.