Gündem Haber Girişi : 15 Ocak 2024 09:45

LOJİDER kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine karşın, 7 bölgede 150 üye sayısına ulaşmayı başardı.

LOJİDER kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine karşın, 7 bölgede 150 üye sayısına ulaşmayı başardı.

30 Ekim 2023 tarihinde kurulan Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği (LOJİDER) ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Lojistik yetki belgesi olan tüm işletmelerin üye olabileceği dernek, ulusal ve uluslararası lojistik kuruluşlarını çatısı altına almayı hedefliyor. Henüz genel kurul yapılmadığı için yönetim kurulunun belirlenmediği dernekte, basın mensuplarının sorularını derneğin kurucu üyeleri yanıtladı. Kurucu üyeler, diğer derneklere alternatif olunmadığını, lojistiği üst kavram olarak kabul eden bir anlayışla çalışılacağını belirttiler. .

HİÇBİR DERNEĞİN ALTERNATİFİ DEĞİLİZ

Dernek kurucularından Kayıhan Özdemir Turhan "Sektörde birçok dernek var ancak sivil toplum kuruyuşlarının sayısı arttıkça insanlar kendilerini daha güvenli ve huzurlu hisseder. Hiçbir derneğe alternatif olarak yola çıkmadık. Biz ulusal ve ulaslararası boyutuyla ayırmadan lojistiği üst kavram olarak düşünerek bir araya geldik. Lojistik hizmet üreten herkes bu derneğin üyesi olabilir. Ülkemizin 7 bölgesinden üyemiz var. Daha üye kaydına başlamadan birçok meslektaşımız üyelik işlemlerini başlattı" diye konuştu.

UTİKAD’ta da yönetime talip olduklarını anımsatan bir basın mensubunun sorusunu da yanıtlayan Turhan, “UTİKAD, TİO belgeli kuruluşları ve hava kargo firmalarını temsil eden bir konumda bulunuyor. Adının önünde de uluslararası ibaresi var. Biz hem ulusal, hem de uluslararası bir dernek olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

SEKTÖR BİR BÜTÜN OLARAK GÜÇ OLUŞTURACAK

Kurucu üyelerden Yeditepe Kargo Taşımacılık CEO'su Alp Turhan da İzmirli bir firma olarak derneğe üye olduklarını belirterek, lojistiğin içindeki tüm işletmelerin bir araya gelerek güç oluşturacağına vurgu yaptı ve "Örneğin İzmir'de sigortada birkaç acente ile çalışıyorum. Dernek vasıtasıyla 81 ilde diğer meslektaşlarla bir araya gelerek ortak güçle hareket edebiliriz ve ortak yol haritası oluşturabiliriz" açıklamasını yaptı.

LOJİDER’in manifestosunu kurucu üyelerden Şerife Türünç okudu:

İŞTE LOJİDER’İN MANİFESTOSU

Değerli Meslektaşlarımız ve Basın Mensuplarımız

2’nci Yüzyılda Lojistik

100 yıl önce; Mustafa Kemal Atatürk “gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” sözleri ile Kurtuluş Savaşında lojistiğin önemine vurgu yapmıştı. Bir asır sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına girdiğimiz ve “Türkiye Yüzyılı” olarak adlandırdığımız bugünlerde, ülkemizin ekonomik gelişiminde lojistik hizmetlerin değeri tartışılmazdır.

Lojistik hizmetlerin toplum yaşamındaki önemi ve değeri, Aralık 2019'da başlayan ve günlük hayatımızı büyük ölçüde etkileyen global salgın ve 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizi yasa boğan asrın felaketi Kahramanmaraş depreminde bir kez daha net bir şekilde görülmüştür.

Sürdürülebilir bir tedarik zinciri tesisinde lojistik hizmetlerin önemi, teknolojinin gelişimine paralel olarak yaygınlaşan dijitalleşme, çevre kirliliği sonrası artan yeşil lojistik bilinci ve çevreye duyarlı sürdürülebilir taşımacılık modellerine talep vb. süreçlere uyum sağlamak adına proaktif hareket eden Türk Lojistik Sektörü ülkemizin iç ve dış ticaretine ve gündelik yaşam kalitemizin korunmasına, geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemli katkılar vermeye devam edecektir. Ülkemizin gerek yurt içi gerekse yurt dışı ekonomik kalkınmasına ve hizmet ihracatına katkı sağlayan ve her ilimize yayılan güçlü bir lojistik ordusu bulunmaktadır.

Sivil Toplum Kuruluşları, aynı amaçlar doğrultusunda çalışan, temsil ettikleri sektör adına en güçlü ses olma sorumluluğunu üstlenen, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” sözünden hareketle tek başına değil bir ekip halinde hareket edildiğinde başarının kaçınılmaz olduğu gerçek ve tüzel kişilerin buluşma noktasıdır.

Lojistik Bir Bütündür

Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci yüzyılının ilk günü olan 30 Ekim 2023 tarihinde ülkemizde ulusal ve uluslararası lojistik hizmet sağlayan ve taşımacılık (karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu), depolama, katma değerli hizmetler (paketleme, etiketleme, barkodlama, paletleme vb.), sipariş ve stok yönetimi, destekleyici hizmetler (muayene, ekspertiz, gözetim, bağlama ve emniyete alma, konteyner astarı serimi, fumigasyon uygulaması), gümrükleme ve lojistik hizmet sigortası alanlarında iştigal eden firmaları aynı çatı altında bir araya getirmek amacıyla, lojistik sektöründe yeni ve güçlü bir ses olma vizyonu ile kurulmuştur.

7 Bölgede 150 Üye

Derneğimizin kuruluş tarihinden bugüne geçen kısa zamanda üye sayımız 150 olmuştur. Meslektaşlarımızın çok değerli bu desteği ile ülkemizin 7 bölgesinden üyelerimiz bulunmaktadır. Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ülküsü ve ortak akıl ile hareket eden ve ülkemizin her ilinde üretilen lojistik hizmetin sesi olan bir Sivil Toplum Kuruluşu olacaktır.

Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği, sektörümüzde ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, kamu ve yerel kurum ve kuruluşları ile birlikte hareket etme kültürü ve ülküsüyle, güçlü bir lojistik ekosistemi oluşturma hedefi ile sektörümüzün gelişimi için çalışmalarını kararlılıkla sürdürecek, bölgesel ve global oluşumların üyesi olarak lojistik sektörünün gelişmesine yönelik faaliyetlere liderlik edecektir.

Kısa adı “LojiDer” olan derneğimizin misyonunu, “Ülkemizin her ilinde, lojistik sektöründe icra edilen tüm hizmetleri; insan, teknoloji ve sürdürülebilir sistemler odaklı, geliştirerek sektörümüzü geleceğe hazırlamak”, vizyonunu ise “Lojistik sektöründe ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı verecek ulusal ve uluslararası öncü ve güçlü bir STK olmak” şeklinde belirlediğimizi bilgilerinize sunarız.

Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği

Esentepe Mh. Büyükdere Cd. Ferko Signature No: 175-7 Kat: B4 34394 Şişli - İstanbul / Türkiye

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.