Karayolları Haber Girişi : 28 Kasım 2021 12:11

UTİKAD, Kapıkule’deki bekleme sürelerinin uzamasıyla ilgili yetkililere çağrıda bulundu.

UTİKAD, Kapıkule’deki bekleme sürelerinin uzamasıyla ilgili yetkililere çağrıda bulundu.

UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Karayolu Çalışma Grubu Başkanı İsmail Tekin, Bulgaristan’ın kaçak göçmen girişlerini önlemek amacıyla denetimleri arttırdığını, denetimler sonucu uzun kuyruklar oluştuğunu ifade etti. Göçmenlerin TIR'lara yönelik girişimlerini önlemek amacıyla Edirne Valiliği’nin her tesise gönderdiği yazı ile güvenlik personeli çalıştırılması talebinde bulunduğunu belirten İsmail Tekin; “Pandemi kısıtlamalarının azalmasıyla birlikte ihracatın arttı ancak sınır kapılarındaki bekleme süreleri sektörü zor duruma sokmaya devam ediyor. Bulgaristan’ın yoğunluğa cevap verememesi nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı önünde yaklaşık 11 kilometre TIR kuyruğu oluştu” dedi.

İsmail Tekin; “Son dönemdeki temel sorun Türkiye’den ziyade diğer ülkelerin işi ağırdan almasından kaynaklanıyor. Türkiye daha çok geçiş yatırım yaptığı halde Bulgaristan tarafı buna karşılık verecek iyileştirmeleri yapmadı. Sınır kapısının Türkiye tarafında yapılan iyileştirmelerin verimli olması için Kapıkule ve Kapitan Andreevo Sınır Kapıları’nın eşgüdümlü çalışmalarının sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde Türkiye tarafında yapılan iyileştirmeler amaca hizmet etmekte yetersiz kalıyor; araç işlem kapasitemizi her ne kadar artırsak da Bulgaristan tarafıyla da eşgüdümün sağlanması gerekiyor. Kapıkule’deki araç kuyrukları şoförler için elverişsiz koşullar anlamına geliyor. Günlerce süren beklemeler ülkemizin araç filosu kapasitesinden en üst düzeyde yararlanılmasını engellerken bu sebeple artış gösteren navlun fiyatları da ihracatçımızın dış pazarlarda rekabet gücünü azaltıyor. Kapıkule’deki araç kuyruğu sorunu sadece lojistik sektörünün değil, ülkemizin dış ticaret erbabını da çok yakından ilgilendiren bir sorundur. Bu sebeple temennimiz sorunun acilen çözüme kavuşturulmasıdır” diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.