Lojistik Haber Girişi : 11 Haziran 2023 23:25

Utikad, Ticaret Bakanlığı’ndan TIR şoförlerinin Schengen vizeleri konusunda yaşadığı sorunların çözülmesini talep etti.

Utikad, Ticaret Bakanlığı’ndan TIR şoförlerinin Schengen vizeleri konusunda yaşadığı sorunların çözülmesini talep etti.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği, Ticaret Bakanlığı’ndan TIR şoförlerinin Schengen vizeleri konusunda yaşadığı sorunların çözülmesini talep etti. Bakanlıktan, derneğe gönderilen yazıda; “Ülkemizin çağrıda bulunmasına rağmen vize sorununun ağırlaşarak devam ettiği görülmüştür. Avrupa Birliği’nin, konuşu bölgesel ve ulusal güvenliği önceleyen politikalar kapsamında değerlendirmesi nedeniyle sürücü vizesi sorunu öncelikli olmak üzere genel olarak vize konusunda ilerleme sağlanamamıştır. Bakanlığımız sorunu gündemde tutmaya devam etmektedir” denildi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Ürünleri Derneği, 19 Nisan 2023 tarihinde; Ulaştırma Bakanlığı’na, TIR şoförlerinin Schengen vizesi alımında yaşadığı zorluklarla ilgili yazı yazdı.

“RANDEVU DAHİ ALINAMAMAKTADIR”

Yazıda, “Türk şoförlerinin vize başvurularının işlem süreleri uzamakta hatta randevu dahi alınamamaktadır. Karayolu taşımacılığının küresel boyutta en önemli sorunlarından biri olan şoför eksikliğinin yanına vize alımında yaşanan sorunların eklenmesi sektörümüzü olumsuz etkilemektedir” denildi.

Dernek, “Karayolu taşımacılığında şoförlerin Avrupa yönündeki taşımacılık operasyonları kapsamında gerçekleştirilen vize başvurularının olumsuz sonuçlandığını” bildirdi. Yazıda, “Özellikle Schengen vizeleri konusunda yaşanan sorunların bertaraf edilebilmesini teminen gerekli girişim ve çalışmaların yapılması hususunda yardım” talep edildi.

TİCARET BAKANLIĞI: “TİCARİ TAŞIMACILIĞIN HAREKET KABİLİYETİNİ KISITLAMAKTADIR”

Bakanlık, derneğin “yardım çağrısına”, 12 Mayıs 2023 tarihinde yanıt verdi. Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nün yanıtında şu değerlendirmeler yapıldı:

“Bilindiği üzere, ülkemizin Avrupa Birliği’ne üye ülkelere yönelik dış ticaretinin önemli bir bölümü, Türk uluslararası kara taşımacılığı sektörü tarafından sağlanmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu sektörün önündeki tarife dışı engellerin başında sürücü vizelerinin geldiği tespit edilmektedir. Ülkemiz dış ticaret yüklerinin taşınmasında karayolu taşımacılığı sektörünün vize sürecinde yaşadığı zorluklar, zaman kayıpları ve yüksek maliyetlere neden olmakta ve ticari taşımacılığın hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır.

Vize konusunda yaşanan sıkıntılar, küresel salgın sürecinde ağırlaşarak devam etmiş ve Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladıkları seyahat kısıtlamaları ve ek sınır kontrolleri neticesinde, anılan ülkelere taşıma yapan Türk sürücülerini sınır geçişlerinde uzun bekleme sürelerine ve işlemlerde gecikmelere maruz bırakmıştır. Bu doğrultuda, şoförlerin geçerli vizelerinin ve mevcut vizeleri kapsamındaki kalış sürelerinin dolması nedeniyle önemli sorunlar yaşanmıştır.

“VİZE SORUNUNUN COVİD-19 SONRASI DÖNEMDE DE AĞIRLAŞARAK DEVAM ETTİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR”

Söz konusu durum karşısında, ülkemizin girişimleri neticesinde, Avrupa Birliği Komisyonunun, salgın döneminde üye ülkelere yönelik malzeme ve ürün akışının kesintiye uğramamasını teminen, üye ülkelerden malların sınırlar arasındaki geçişinin hızlandırılıp kolaylaştırılması için gerekli tedbirleri almalarını talep etmesine ve profesyonel TIR sürücülerinin vizelerinin uzatılması ve yeni vize başvurularında mücbir sebep çerçevesinde vize/kalış süre aşımlarının dikkate alınmaması için çağrıda bulunmasına rağmen vize sorununun Covid-19 sonrası dönemde de ağırlaşarak devam ettiği görülmüştür.

“GENEL OLARAK VİZE KONUSUNDA İLERLEME SAĞLANAMAMIŞTIR”

Konunun mahiyeti itibarıyla, özellikle bölgemizde yaşanan düzensiz göç sorunu sonrasında ticari ve ekonomik tartışma odağından uzaklaşıp siyasi mülâhazalarla ele alınması ve Avrupa Birliğinin konuyu bölgesel ve ulusal güvenliği önceleyen politikalar kapsamında değerlendirmesi nedeniyle sürücü vizesi sorunu öncelikli olmak üzere genel olarak vize konusunda ilerleme sağlanamamıştır.

“GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE MUHATAP ÜLKELERE İLETİLMEKTEDİR”

Bu doğrultuda, sürücü vizeleri sorununun kalıcı bir şekilde çözümlenebilmesini teminen Bakanlığımız, devletler arası ikili ve çok taraflı görüşmelerde anılan sorunu gündemde tutmaya devam etmektedir. Bu kapsamda, sürücü vize sorunu Karma Ekonomik Komisyon ve Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantılarında güçlü bir şekilde muhatap ülkelere iletilmektedir. Diğer taraftan, Bakanlığımız tarafından yürütülen Gümrük Birliğinin güncellenmesine ilişkin toplantı ve görüşmelerde de sorun gündeme getirilmektedir.

Taşımacılarımızın vize alma konusunda Avrupa Birliğine üye ülkeler özelinde yaşadıkları sorun bundan sonra da Bakanlığımızın öncelikli gündem maddeleri arasında yer almaya devam edecek olup en kısa sürede sonuç alınmasına yönelik girişimler her seviyede gerçekleştirilecektir.”

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.