Sektörden Haber Girişi : 25 Haziran 2024 12:15

‘Synergy Mobility Innovation sektöre yön verecek yenilikçi iş modellerini hayata geçirmeyi amaçlıyor.

‘Synergy Mobility Innovation sektöre yön verecek yenilikçi iş modellerini hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Küresel otomotiv ve mobilite sektöründeki dönüşüme açık inovasyon, yenilikçilik ve girişimcilik ile öncülük etme vizyonlarını sürdüren Ford Otosan ve Otokoç Otomotiv, 2016'dan bu yana her sene düzenledikleri kurum içi girişimcilik programlarını bu sene ilk defa birlikte ve ‘Synergy Mobility Innovation’ adıyla gerçekleştiriyor. Bu yenilikçi adım, Koç Topluluğu bünyesinde ilk kez iki şirketin ortak bir inovasyon programı başlatması açısından büyük bir önem taşıyor.

‘Synergy Mobility Innovation’ programı; otomotiv ve mobilite alanını yenilikçi iş modelleri, ürünler ve servislerle besleyerek akıllı mobilitenin geleceğine ivme kazandırmak vizyonuyla yola çıkıyor. Ford Otosan ile Otokoç Otomotiv’in inovasyon ve mobilite alanındaki yetkinliklerini bir araya getirerek, yenilikçi ve sürdürülebilir iş modellerini geliştirmeyi ve hayata geçirmeyi hedefliyor.

Elektrifikasyon, mobilite servislerinin dijitalleştirilmesi ve yeni mobilite çözümlerine dair inovatif fikirleri toplayacak program, girişim ekosisteminde hem ‘sinerji’ yaratacak hem de iş birliği konusunda bir rol model oluşturacak. Ayrıca her iki şirketin güçlü kaslarını kullanarak, ticarileşme potansiyeli yüksek girişimleri geliştirecek.

Tüm paydaşları, çalışanları ve girişim ekosistemini güçlendiriyor

Program tüm paydaşlar için yaratacağı katma değerle de girişim ekosistemini genel anlamda güçlendirecek.

Ford Otosan ve Otokoç Otomotiv, şirket içindeki girişimcilik ve inovasyon kültürüne yeni bir yaklaşımla ivme kazandırırken, Koç Topluluğu ise grup şirketleri arasındaki iş birliğini güçlendirerek kurumsal sinerjiyi artıracak.

Otomotiv dünyasının en uzun soluklu iş birliklerinden biri olan Ford Otosan’ın bir diğer hissedarı Ford Motor Company açısından da global bir etki yaratma potansiyeline sahip olan program, fikir geliştirilecek temalarda ekiplerin müşterilerden elde edeceği farklı ürün ve servis gruplarındaki iç görülerle ticarileşme ihtimali yüksek girişimler oluşturmayı amaçlıyor.

Liderler, girişimcilik alanında yetkinlik kazanan çalışanların değişen iş yapış şekli ve bakış açılarıyla daha çok fırsatı keşfedebilecek. Birbirinden öğrenen, birlikte gelişen ve şirket dışı farklı disiplinlerden çalışanlarla etkileşimde bulunan bireyler de deneyim ve yetkinlik kazanacak.

Ford Otosan’da 2016’dan bu yana 270 kurum içi girişimci 75 proje üretti

Ford Otosan, şirket genelinde inovasyon kültürünü güçlendirmek ve tüm paydaşlarının sistemli bir şekilde değer üretmesini teşvik etmek amacıyla 2016 yılından bu yana Ford Otosan İnovasyon Programı’nı yürütüyor. İnovasyonda stratejik hedeflerine uygun olarak şu sekiz başlığa odaklanıyor: Akıllı hareketlilik, bağlantılı araç teknolojileri, elektrifikasyon, otonom teknolojiler, otomotivde müşteri deneyimi, endüstri 4.0, sürdürülebilirlik ve üretken yapay zekâ.

Ford Otosan İnovasyon Programı kapsamında şimdiye dek 10 ana kampanya altında 270 kurum içi girişimciyle 75 proje üzerinde çalışıldı. Bu projelerden üçü Ford Otosan bünyesinde kullanılmaya başlandı, üç tanesi şirket içinden dış müşterilere ticarileştirildi, dört tanesi de şirketleşti.

Otokoç Otomotiv’de, 2016’dan bugüne 12 döngüde geliştirilen fikirlerle yaklaşık 2.700 yeni müşteri kazanıldı

Otokoç Otomotiv bünyesinde, 2016 yılından bu yana sürdürülen Kurum İçi Girişimcilik süreçleri kapsamında toplam 12 döngüde 47 iş fikri yalın girişim metodolojisi ile çalışıldı, 29 iş fikri pilot dönemde geliştirildi ve yedi iş fikri (iş modeli) ticarileşti. Son dört yılda bu faaliyetlerden 100 milyon TL’nin üzerinde ciro elde edildi ve son bir yılda inovasyon girişimleri ile yaklaşık 2.700 yeni müşteri kazanımı sağlandı.

Kurumsal girişimciliğin Otokoç Otomotiv için en önemli kazanımı; hızlı deneyimleme, hızlı yanılma ve hızlı öğrenme mekanizmasının çalışması sayesinde küçük kaynaklarla yeni iş modellerini test edebilme imkanı oldu. Bu süreçlerde 1.100’den fazla Otokoç Otomotivli inovasyon ve girişimcilik konularında eğitimler ve mentorluk destekleri aldı.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.